WINO DOMOWE

  • JaroslawMalesinski
  • JaroslawMalesinski Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
Więcej
2010/03/11 21:38 - 2010/03/11 21:58 #855 przez JaroslawMalesinski
Replied by JaroslawMalesinski on topic O:WINO DOMOWE
:blush: 2700 litrów powiadasz.
Dam radę :woohoo: Robimy z żyta? Potrzeba nam 700 kg żyta i 810 kg cukru :woohoo:
Zima na ukończeniu, więc do następnego tankowania batyskaf będzie wolny.

P.S.
Jak popróbujesz Betelgeus 2009, to może namówię cię na posadzenie choć dwóch krzaków aronii.
Masz dobre warunki do uprawy tego krzaczora. Natomiast jeśli górka schodząca do drogi należy do ciebie , to można rzeczywiście pomyśleć o winnej latorośli, choć na moje oko trochę za dużo piasku i żwiru. Ja niestety takiego stoku wystawionego na południe ne mam, więc ratuje mnie tylko czarna porzeczka.Jest jeszcze pigwowiec japoński (odmiana owocowa) i na tym możliwości uprawy winiarskiej się kończą. Pozostałe bardzo przydatne owoce da się zebrać z siedlisk naturalnych( czyli z lasu, łąki i od sąsiada ;) )

nil nisi bene
Ostatnia2010/03/11 21:58 edycja: JaroslawMalesinski od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • JaroslawMalesinski
  • JaroslawMalesinski Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
Więcej
2010/03/11 22:03 #856 przez JaroslawMalesinski
Replied by JaroslawMalesinski on topic O:WINO DOMOWE
greg napisał:

Problem w tym, że póki co leżakuje w nim propan...

Hmmm... Tego szczepu nie znam :blush:

nil nisi bene

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/03/12 00:04 #857 przez greg
Replied by greg on topic O:WINO DOMOWE
Aronia OK. Jestem za. Od dawna zresztą myślę o lekkim przekształceniu ogrodu w bardziej użytkowy....

To możemy zacząć w ciemno, muszę tylko wiedzieć jakich warunków wegetacji oczekuje aronia i czy jest jakaś szczególna odmiana...

A co do batyskafu... Nie zużyję całego sezonowanego propanu do następnej zimy.... Propan to szczep mocno musujący!
Ale jakby dolać wina może mielibyśmy wino musujące... Wybuchowy szampan?
:silly:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • JaroslawMalesinski
  • JaroslawMalesinski Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
Więcej
2010/03/12 08:05 - 2010/03/12 08:26 #858 przez JaroslawMalesinski
Replied by JaroslawMalesinski on topic O:WINO DOMOWE
Informacje o Aronii znajdziesz tu: aronia.prv.pl/uprawa.html

Poważnie temat traktując należy posadzić tylko czarną porzeczkę i aronię (obie rośliny nie wymagają stosowania chemii przy uprawie, a w końcu wino będzie dla nas) Gorąco polecam te dwa niedoceniane krzaki. Dobre sadzonki sa w Kórniku, ale patriotyzm lokalny nakazuje sprawdzić naszą mieczewską szkólką. Winorośl jest trudniejsza w uprawie, wymaga cięcia i trafionego stanowiska - przy dostępie do taniego podstawowego wina z krajów o bardziej sprzyjającym klimacie nie warto sobie tego problemu brać na głowę. Lepiej stworzyć niezapomniany kupaż oparty o wino stołowe, wsparte rodzimymi atrakcjami z lasów i łąk niż kiepskie własne gronowe. Vide "Ballatrix 2009" - takie udaje się w najlepszym razie raz na 5 lat. Gdybym miał takie kontakty winiarskie jak ty, nie wahał bym sie przed takim podejściem do tego hobby.

Wprawdzie przefermentowac da się wszystko ;) ale wino można też potraktować jako źródło witamin, antyoksydantów, mikroelementów.... stąd moje szczególne uwielbienie dla aronii, czarnej porzeczki, bzu czarnego .
Zawartością wielu korzystnych składników biją na głowę owoc winnej latorośli.

P.S.
A zapomniałem, że bardziej lubisz białe wina - wtedy dodać trzeba w uprawie jeszcze pigwowiec japoński i na polach rozejrzec się za głogiem i dziką różą.

P.P.S.
A i jeszcze warto dodać, że zarówno pigwowiec jak i aronia to bardzo ozdobne krzaki (pigwowiec pięknie kwitnie, a aronia ślicznie wybarwia się jesienią)

P.P.P.S
Z pestek pigwowca była pestkówka !!!! Mojej nalewki z aronii i czarnej porzeczki jeszcze nie próbowałeś, ale wszystko przed nami :woohoo:

nil nisi bene
Ostatnia2010/03/12 08:26 edycja: JaroslawMalesinski od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/03/13 01:06 #871 przez greg
Replied by greg on topic O:WINO DOMOWE
Widzi mi się Twoja wizja...

Aronia i czarna porzeczka - do posadzenia....

Głóg i dzika róża do odnalezienia...


A pigwowowiec ? Japoński?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • JaroslawMalesinski
  • JaroslawMalesinski Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
Więcej
2010/03/13 09:16 #872 przez JaroslawMalesinski
Replied by JaroslawMalesinski on topic O:WINO DOMOWE
Ładne obrazki (na zachętę dla żony ;) ) są tutaj: www.atlas-roslin.pl/gatunki/Chaenomeles_xsuperba.htm
Ja mam u siebie mieszańce użytkowe (Pigwowiec pośredni) właśnie takie jak w tym linku, trzeba starannie wybrać odmianę pod kątem owocowania, bo są też formy nastawione na piękny kwiat (a wina kwiatowe to odrębny dział - dla hobbystów i maniaków). Natomiast pigwowiec japoński występuje powszechnie w sprzedaży, owoce ma znacznie mniejsze, ale bardziej aromatyczne - sam nie wiem czy przypadkiem wino z niego nie byłoby lepsze.(dodatek pigwowca trochę zbliża wino do Gewurztraminera !!!)
Nie pomyl tylko z pigwą bo to zupełnie inna roślina , która z powodu pektyn raczej jest mało przydatna enologicznie - ale drzewko też bardzo ładne)

nil nisi bene

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.443 s.