WINO DOMOWE

Więcej
2010/03/14 23:14 - 2010/03/14 23:16 #899 przez to ja
Replied by to ja on topic O:WINO DOMOWE
Wiesz Greg -najlepsze wino jest własnej roboty, a ja nawet zrobiłem szampana!!! B)
Zbyt wcześnie przelałem wino i szampan z butelek po samoczynnym odkorkowaniu lał się po sam sufit :unsure:
Niemniej podczas przelewania było to najlepsze wino jakie piłem, i nie umniejsza tego fakt że po przelaniu moje nogi dziwnie współpracowały z resztą :laugh:
Ostatnia2010/03/14 23:16 edycja: to ja od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • JaroslawMalesinski
  • JaroslawMalesinski Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
Więcej
2010/03/15 08:04 #901 przez JaroslawMalesinski
Replied by JaroslawMalesinski on topic O:WINO DOMOWE
1.Cieślak to biblia dla domowych winiarzy. Zawiera wszystko co potrzeba na początek. Nowocześsniej temat ujęty jest w książkach Myśliwca
2.Jeden krzak pigwowca to trochę mało, bo z pigwowca powstaje także doskonała nalewka i „pestkówka” Ponadto często owocuje przemiennie (w co drugi rok jest ładny plon owoców)
3. Naczynia do produkcji zależą od przyjętej strategii. Mając zamrażarkę można tworzyć kupaż wina jednorazowo, na wstępnym etapie produkcji czyli podczas maceracji owoców. Mrozi się wtedy porzeczki (koniec lipca) i czekać na późną jesień czyli na aronię, czarny bez i winogrona. Całość nastawia się razem. W takiej sytuacji potrzebne jest jedno duże naczynie fermentacyjne (nawet z tworzywa) i jeden duży balon do dojrzewania (n.p.40l.)
Druga strategia to tworzenie w mniejszych ilościach win jednoskładnikowych w naczyniach mniejszych (25-15 l.) i sporządzanie kupażu z gotowych, młodych win.
W pierwszej wersji wyjdzie taniej, kupaż jest bardziej zrównoważony, ale wino jednego rodzaju , w drugiej - naczyń potrzeba więcej, roboty tez więcej, ale zabawa kiperska dużo przyjemniejsza i win powstać może kilka różnych.
Niestety koszty tego hobby sprowadzają się właśnie do zakupu naczyń – Ja zaczynałem skromnie, a teraz mam piękna kolekcję przeróżnych butli od 5 do 50 litrów.
Czasem warto popytać po rodzinie i znajomych, bo wina domowe to był niegdyś popularny sposób na kryzys i po piwnicach stoi wiele balonów (zwykle bardzo zawadzają, więc dostaniesz gratis)
Jest jeszcze kwestia beczek dębowych do lezakowania - czynią z winem cuda! Niestety dość drogie.
4. Temperatura: dla czerwonych (jeśli lubisz dużo ciała i bogate taniny) przy maceracji razem z owocami raczej maksymalnie wysoka (powyżej 24 C), natomiast dla białych lub jeśli lubisz delikatne wina czerwone to sztuką jest prowadzenie fermentacji w jak najniższej temperaturze (18 C ) i w czystym moszczu.
5. Pozostały sprzęt ciężki: młynki, prasy, sokowniki przy tych ilościach nie są konieczne, choć ułatwiają pracę.;

nil nisi bene

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • JaroslawMalesinski
  • JaroslawMalesinski Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
Więcej
2010/03/22 08:37 #973 przez JaroslawMalesinski
Replied by JaroslawMalesinski on topic O:WINO DOMOWE
Dla grega kilka uwag do winifikacji wina domowego Betelgeuse 2009 opisanego w zakładce „nalewki” Twoje opinie dotyczące tego wina domowego utwierdzają mnie w przekonaniu, że lepsze wyniki uzyskuje się tworząc kupaż ze sklarowanych młodych win wytwarzanych oddzielnie (vide post wyżej) No i wygląda na to, że nie zawsze beczka robi winom dobrze.
Za klarowność odpowiada zdecydowanie lżejsza budowa tego wina. Im słodsze i masywniejsze tym trudniej się klaruje – a filtrów próżniowych nie mam, więc wszystko sprowadza się do filozoficznego podejścia do roli czasu – chyba gdzieś na forum już pisaliśmy o Stoikach. :silly: „Kolor – prześliczny rubinek, dość już nasycony, bardzo czysty!” - To jest wpływ czarnego bzu.
Za taniny odpowiada aronia, a lekkości nadał 25% udział winnej latorośli.
”Jeśli takie kiedyś będą mogły być moje wina - muszę zacząć - bez dwóch zdań!!!” – To nie jest trudne Zacznij od daktyli, to jest bardzo łatwe do uzyskania wino, tanie i przydatne do kupaży białych typu hiszpańskiego. Samo może nie jest nadzwyczajne, ale już z dodatkiem prostego wina gronowego da fajny efekt. Najpraktyczniejszym naczyniem do takich prób będzie butla 15 l. Jeśli jesteś zdecydowany, to mogę wstawić tu wytyczne do nastawu daktylowego. W praktikerze widziałem, że otwarli już stoisko z akcesoriami winiarskimi – niestety ceny mocno wyższe od „szczytu sezonu”

P.S.
Dziękuję za słowa uznania w kontekście Betelgeus 2009, docelowo butelkowane będzie dopiero późnym latem – bo wtedy będzie trzeba opróżnić naczynia dla rocznika 2010, ale już masz zaklepane. Do ewentualnych, wspólnych degustacji dowiozę w opakowaniach stosownych do liczby uczestników degustacji.

nil nisi bene

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/03/22 09:40 #976 przez greg
Replied by greg on topic O:WINO DOMOWE
Dzięki za "zaklepanie" Betelgeuse - odwdzięczę się czyś ciekawym...

Co do bzu... - no jasne - smak z dzieciństwa - moja mama robi pyszny sok z czarnego bzu na przeziębienie...
Coś więcej w składzie?

Co do degustacji - myślę, że warto we wspólnym gronie - tak jak napisałem do Ani, uważam, że jedną z lepszych form "pisania" elementarza zapachów jest ich wspólne odkrywanie i konsultacja - ja zawsze konsultuję z małżonką...
Obecność autora pozwala na szybką informację "co autor miał na mysli" - a więc i identyfikacje aromatów...

Jeśli chodzi o daktyle - wytyczne do nastawu poproszę...
Pamiętaj jednak, że jestem "zielony" i jedyne co mam do wina w domu to karafki i kieliszki (w pierwszym procesie produkcji raczej mało przydatne...)

Za listę koniecznych zakupów będę również bardzo wdzięczny.!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • JaroslawMalesinski
  • JaroslawMalesinski Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
Więcej
2010/03/22 15:01 #977 przez JaroslawMalesinski
Replied by JaroslawMalesinski on topic O:WINO DOMOWE
Zakup podstawowy to butla 15l znajdziesz na przykład tu : www.euro-win.pl/sklep/product_info.php?c...25_33&products_id=54 , do tego biały korek sylikonowy i rurka fermentacyjna (lepiej plastikowa, bo szklanych trzeba mieć sporo w zapasie :) ) to wszystko na początek.

55 PLN za butlę to granda :( - jeszcze niedawno były po 30. może na allegro będzie coś tańszego.

nil nisi bene

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/03/22 21:17 #978 przez greg
Replied by greg on topic O:WINO DOMOWE
Na Allegro ceny takie same - do tego jeszcze transport...

Myślę, że w weekend wybiorę się na zakupy.

Balon, korek i rurka... To wszystko?

A jakie komponenty?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.478 s.