Nalewki

Więcej
2009/12/27 19:21 #502 przez greg
Replied by greg on topic O:Nalewki
Najpierw do Ubuntu:

Ja też osobiscie preferuję wina wytrawne!
Alsackie pinot gris to taka mała próba eksperymentów nad smakami.
Dostarczyłem je do testów głównie ze względu na Jarka, ponieważ po jego liście gatunków zorientowałem się, że lubi nieco bardziej na słodko.

Sam osobiście najczęściej piję rioję, chianti... Lubię też dobry merlot...
Z białych - rioja (np. viura), pinot grigio, chardonnay...
Dla złamania smaków: chablis, pinot gris, gewuerztraminer...

Ale dziękuję za uznanie dla wina - myślę, że to taka wycieczka w ciekawe smaki....



Do Jarka: Tak jak pisałe film nieco postrzelony. Pewnie, że żadne arcydzieło, ale smaki i klimat przedni...
Cieszę się, że się podobał.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/12/27 19:35 - 2009/12/27 19:36 #504 przez greg
Replied by greg on topic O:Nalewki
Dla miłośników wina ( i kina ) kolejna propozycja:
"DOBRY ROK" film w reżyserii Ridleya Scotta, ale to żaden "Gladiator" (choć aktor tez sam!), ani "Helikopter w ogniu"...

To... komedia....

Owszem, jest prosta, nieskomplikowana, nie zmusza do myślenia, nie powoduje emocjonalnego zaangażowania w losy bohaterów....

Nie o to mi zresztą w tym przypadku chodzi...


Podobnie jak w przypadku "Bezdroży" nie jest to "oskarowiec"...

Jest to lekka opowiastka o... winie...
A raczej o miłości do wina.

Jednak inaczej niż w "Bezdrożach", gdzie istotą była konsumpocja trunku...

Tutaj istotą jest jego produkcja....

Widziałem, winiarzom (i nie tylko) polecam na lekkie, rozluźniające popołudnie, przy lampce schłodzonego chablis.... :)

W styczniu będę mieć dla chętnych do pozyczenia!


dla zianteresowanych:

dobry.rok.filmweb.pl/f125512/Dobry+rok,2...enzje?review.id=3574
Ostatnia2009/12/27 19:36 edycja: greg od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • JaroslawMalesinski
  • JaroslawMalesinski Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
Więcej
2009/12/28 07:51 - 2009/12/28 07:53 #511 przez JaroslawMalesinski
Replied by JaroslawMalesinski on topic O:Nalewki
greg napisał " Dostarczyłem je do testów głównie ze względu na Jarka, ponieważ po jego liście gatunków zorientowałem się, że lubi nieco bardziej na słodko."

Ostrzę sobie zęby, niestety ta przyjemność muszi trochę poczekać
To nie jest tak, że ja lubię słodkie. Lubię wytrawne, dobrze zbudowane, zwłaszcza czyste gatunkowo shiraz. Temat się rozwinął w kierunku słodkich win samorzutnie i miało to związek z pobocznym wątkiem dotyczącym ciast. Moda na wina wytrawne jest powszechnie akceptowana i sam w 90% jej hołduję. Tak naprawdę moja pozytywna opinia o winach słodkich wynika z tego, że dobre wina słodkie technologicznie jest znacznie trudniej otrzymać, o „lodowych” nawet nie wspominając. Trud ich otrzymania jest wart docenienia, dlatego nie należy o nich zapominać.
Pośród morza wypitego wina w pamięci zwykle zostają właśnie te wyjątkowe butelki wypitego wina słodkiego , wytrawnych jest tak wiele, że sukcesem jest zapamiętanie cech przypisanych poszczególnym szczepom winogron i regionom winiarskim a nie poszczególnym butelkom.
Ciekawe czy na powszechność mody na wytrawne ma wpływ cena. U nas dobrych win słodkich nie kupowałem , ale greg pewnie zna realia cenowe i poda nieskażone naszymi marżami poziomy cen porządnych win wytrawnych i słodkich.
Do tej pory chwytam się za kieszeń na wspomnienie kanadyjskiego Eisweinu.

nil nisi bene
Ostatnia2009/12/28 07:53 edycja: JaroslawMalesinski od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/12/28 22:13 - 2009/12/28 22:47 #520 przez greg
Replied by greg on topic O:Nalewki
Co do cen...

Całkiem przyzwoite wina wytrawne do kupienia są w Niemczech już za 4-6 Euro (to u nas pułap cenowy w granicach 40-60 PLN).
Wina dobre gatunkowo i uznane w świecie kosztują w granicach 6 do 10 Euro i to jest nasz pułap cenowy 60-120 PLN
Niestety.

Cen win słodkich nie znam... Niezbyt często je piję.
Ale przyzwoity riesling (lekko słodszy z wytrawnych) jest do kupienia na kilka eurasków (4-5).
Gewuerztraminer jest nieco droższy - 7-10 Euro.
Reszy ce słodkich win... Nie pamiętam!

Nasz testowany (lub jeszcze nie!) pinot gris to cena 6,90 Euro. Zważywszy, że w Polsce nie do kupienia to nawet dodaje mu smaczku.
Przypuszczam, że gdyby trafił do Polski, to jakieś "światy wina" oferowałyby go po jakieś 75-85 PLN, a może trochę drożej ze względu na medal z Colmar.

Ale obiecuję, że przyjrzę się tematowi dokładniej i może pokuszę się o jakieś tabelki...

Dla zainteresowanych: www.wine-searcher.com

To są bardzo odległe krainy cenowe, ale tak dla ciekawości...

Z bliskich krain: Jedna z ofert sklepu internetowego: www.vinos.de/main08.php?VID=t75TFh5iPFtg...=6635&func_ext=Winfo

12 najlepiej się sprzedających hiszpańskich win za ok 280 PLN (dostawa gratis!) - czyli 23 PLN za butelkę "TOP-Sellerów"

Sorka u nas za 23 "PEELENY" to raczej nic specjalnego... i to bez dostawy gratis.

Nie twierdzę, że te "top-sellery" to światowa górka, ale gdyby chcieć je kupić u nas osobno pewnie mało które spadłoby poniżej trzech, czterech dyszek... Może więcej...

A to: www.vinos.de/main08.php?VID=t75TFh5iPFtg...Verschiedene%20D.O.s

jak napisałem: "Ale obiecuję, że przyjrzę się tematowi dokładniej i może pokuszę się o jakieś tabelki...
Ostatnia2009/12/28 22:47 edycja: greg od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/12/28 22:33 #521 przez greg
Replied by greg on topic O:Nalewki
I jeszcze coś:

Płyta z filmem "Dobry rok" dostępna u mnie po 04. stycznia!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • JaroslawMalesinski
  • JaroslawMalesinski Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
Więcej
2009/12/29 22:09 #541 przez JaroslawMalesinski
Replied by JaroslawMalesinski on topic O:Nalewki
greg, czy przeglądałeś książkę "Szkoła win" Beat Koelliker i Bernd Kreis.
Książka daje ciekawe ujęcie tematu, bo zestawia wina w uporządkowane grupy i daje wytyczne do organizowania samych degustacji w gronie przyjaciół. Jest tam 13 propozycji (po cztery charakterystyczne wina w każdej), które pozwalają na opanowanie tematu i uporządkowanie wiedzy i doświadczeń.
Niestety nie udało mi się nigdy powtórzyć dokładnie zaproponowanych zestawów, bo części win nie można u nas było kupić. Przejrzałem
linki, które podałeś i widzę, że internet pozwoli zgromadzić brakujące egzemplarze do degustacji.

nil nisi bene

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.137 s.