Zapraszamy na bulodrom w Mieczewie

Od jakiegoś już czasu mamy w Mieczewie pełnowymiarowy tor do gry w petanque Powstał on pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Mieczewa „Mieczewo nasze miejsce” i przy wsparciu „Fundacji Lotto”. Tor wykonany jest z najwyższą starannością, nawierzchnia wykonana jest z miału granitowego, niezbyt twarda, i co istotne dzięki zastosowanym materiałom nie brudzi rąk, tak jak tory ziemne czy żużlowe. Plac gry ma wymiary turniejowe, osłonięty jest nasypem ziemnym, chroniącym grających od wiatru i tworzącym doskonałą trybunę dla kibiców.

Sama gra jest niezwykle prosta i daje wiele satysfakcji.

Pétanque (petanka, gra w bule, gra w kule), to gra towarzyska z elementami zręcznościowymi. Wywodzi się z Prowansji. Rozgrywana jest, jako sport nieolimpijski mniej więcej od roku 1907. Należy do najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportu na świecie. Petanka jest uprawiana coraz częściej w Polsce, Polska Federacja Pétanque powstała w 2002r.W roku 2015 w PFP zrzeszone były 32 kluby uprawnione do rozgrywek ligowych. W 2003 roku Polska po raz pierwszy wzięła udział w mistrzostwach świata w pétanque oraz zorganizowała turniej mistrzostw Polski. W rozgrywkach na poziomie Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata Seniorów polscy zawodnicy nie odnotowali większych sukcesów, natomiast nasi juniorzy już dwukrotnie stawali na podium: w 2003 roku Jędrzej Śliż zdobył brązowy medal w konkurencji strzału precyzyjnego podczas Mistrzostw Europy w Brnie. Dziewięć lat później Paweł Pieprzyk zdobył złoty medal w tej samej konkurencji podczas Mistrzostw Europy Juniorów rozgrywanych w belgijskim Ghent.

Rozgrywki odbywa się na placu zwanym bulodromem. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej kulki o średnicy 30 mm nazywanej z francuska cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka). Rozmiar buli dobiera się do wielkości dłoni rzucającego. Inne parametry (wagę, twardość stali, wykończenie powierzchni kuli) – do terenu oraz stylu gry i przyzwyczajenia rzucającego. Właściwości i przydatność zmiennych parametrów bul są tematem nieustających debat i dyskusji wśród graczy. Partię rozgrywa się w jednym z trzech możliwych składów:

single (fr. Tête-à-tête) – jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po 3 bule;

dublety – w dwóch zespołach dwuosobowych, każdy gracz ma 3 bule;

triplety – w dwóch zespołach trzyosobowych, każdy gracz ma 2 bule.

Każda partia składa się z kilku rozgrywek. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje. Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki, który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince bula przeciwnika. Zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie była świnka, po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął, jako pierwszy 13 punktów. (*)

Bulodrom w Mieczewie stwarza ogromne możliwości wspólnego spędzania czasu. Jego lokalizacja ma także i inne walory - obok toru znajduje się budynek świetlicy wiejskiej z węzłem sanitarnym, kuchnią i salą spotkań. W czasie rozrywek świetlica jest dostępna. Obok jest także parking z nawierzchnią tłuczniową przystosowany do wyznaczenia dodatkowych sześciu pełnowymiarowych pól gry. Aby wykorzystać to miejsce musimy koniecznie wydyskutować rozsądną formułę funkcjonowania. Krąg zainteresowanych, którzy zetknęli się z grą w kule przekracza 20 osób. W minionych latach graliśmy głównie w ogródkach przy piwie i grillu – nie ma przeszkód, by taki sposób spędzania wolnego czasu przenieść na neutralny grunt przy świetlicy. Trwają jeszcze prace nad skończeniem wiaty i nadaniem otoczeniu przyjemnego, ogrodowego charakteru. Może zlokalizowanie murowanego grilla właśnie w tym miejscu zachęci nas do spotkań. Nie wszyscy muszą w trakcie takich spotkań przecież grać; mecze mogą mieć formę treningu, i tylko uzupełniać grill-party. Możliwe jest, że częściej grający zechcą nadać grze w kule bardziej sportowy charakter. Raczej formuła rozgrywek w postaci wewnętrznej ligi nie sprawdziła się wcześniej ze względu na trudności z regularnym rozgrywaniem meczy. Możemy prowadzić jednak klasyfikację generalną. Nie będziemy punktować drużyn, ale poszczególnych graczy, tworząc ranking indywidualny. Ma to o tyle istotne znaczenie, że  graczy z Mieczewa można już spotkać na zawodach w Kamionkach, Luboniu, Śremie. Występy na zawodach wymagają jednak treningów, bo jak każda dyscyplina, także Petanque wymaga ćwiczeń. Jak dotąd większość grających przerażona jest długością trwania zawodów, ale zapewniam, że nie jest to aż takie wielkie obciążenia – atmosfera  w trakcie rozgrywek jest niezwykle miła i czas biegnie szybko. Pomiędzy meczami są przerwy, a całość trwa zazwyczaj nie dłużej niż 6 godzin. Jeśli uda się nam zwiększyć choć trochę częstotliwość gier i liczebność grających, to jest możliwe, że od 2016 roku, w strukturze Stowarzyszenia Miłośników Mieczewa, zawiązany zostanie klub petanque w Mieczewie i przystąpimy do rozgrywek na wyższym szczeblu. Wtedy wystąpimy o licencje zawodnicze, zorganizujemy koszulki klubowe i zaczniemy uczestniczyć w rozgrywkach ogólnopolskich. Dużo turniejów rozgrywanych jest w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie i takie wyjazdy też mogą być atrakcyjną formą pielęgnowania dobrosąsiedzkich kontaktów.

Zapraszamy do gry.

(*) źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%A9tanque

  • Brak komentarzy