Woda na ziemniaki ?

W kwietniowym artykule Wieści z magistratu (kwiecień 2014) pisaliśmy o różnych tematach, które zostały poruszone podczas jednego z zebrań wiejskich w Mieczewie, a o wyjaśnienie których poprosiliśmy gminę. Przy tej okazji poprzez komentarze pod artykułem został wywołany problem wody w naszej miejscowości. Zaangażowanie czytelników było na tyle duże, że jeden z nich stworzył pismo, którego celem było otrzymanie aktualnych informacji na temat wody:

 

 Pismo zostało przesłane do poszczególnych adresatów, a tak wyglądają otrzymane odpowiedzi:

Z biegiem czasu i prowadzonych dyskusji przyszło lato, a razem z nim odwieczny problem - spadek ciśnienia wody w kranach w dni upalne. Niestety w tym roku odnotowano nie tylko drastyczny spadek ciśnienia wody, ale także jej totalny brak. W tym samym artykule (Wieści z magistratu (kwiecień 2014)) w komentarzach została przedstawiona teoria, że bezpośredni wpływ na spadek ciśnienia w naszych kranach mają działania prowadzone przez Majątek Rogalin na swoich polach uprawnych - polegający na podlewaniu ziemniaków wodą z głównego ujęcia wody w Rogalinie. Tego samego ujęcia, które zaopatruje w wodę Mieczewo.

Cytat z komentarzy: Iwona (gość) pisze "Ponadto dla mieszkańców Mieczewa mam zagadkę. Dlaczego w ciepłe dni w naszej wsi brakuje wody w kranie??? Odp. Bo Majątek Rogalin nawadnia ziemniaki!!! Kochani to nie żart. Na stronie internetowej MR można przeczytać że "Po dziewiętnastoletniej przerwie Majątek Rogalin powrócił do uprawy ziemniaków" nie byłoby w tym nic dziwnego gdybym dziś podczas wycieczki rowerowej po okolicach MR, w okolicach hydroforni nie ujrzała widoku hektolitrów wody wylewanej na pole ziemniaków. "

W związku z powyższym, a także ze względu na coraz bardziej narastające napięcie związane z trudną sytuacją wybrałem się osobiście do Majątku Rogalin, aby naocznie przekonać się w jaki sposób podlewane są uprawy ziemniaków. Okazało się, że zasilanie nawadniania odbywa się z niezależnej studni znajdującej się na terenie Majątku Rogalin, następnie wężami woda jest doprowadzana na pola, a tam dalej rozprowadzana poprzez deszczownie szpulowe. Poniższe zdjęcia obrazują "system" nawadniania ziemniaków od początku do końca. Część tego systemu ze względu logistycznych jest przysypana ziemią. Każdy kto wyrazi taką chęć może osobiście przekonać się jak to wygląda i działa w rzeczywistości.


Przy okazji odwiedzin w Majątku Rogalin udało mi się dowiedzieć jak w rzeczywistości funkcjonuje zasilanie naszą wieś w wodę poprzez wodociąg. Otóż wodociąg zarządzany przez Majątek Rogalin, a zasilany z ich własnego zakładowego ujęcia wody wygląda schematycznie jak na poniższym zdjęciu:

Mieczewo jest zasilane w następujący sposób: woda z głównego ujęcia wody tłoczona jest do przepompowni w Świątnikach (żółty trójkąt na mapie) do zbiorników retencyjnych, następnie z tychże zbiorników zespół pomp tłoczy wodę do Mieczewa poprzez dość zawiły wodociąg, którego średnica wynosi zaledwie 110 cm. Tak więc bezpośredni wpływ na ciśnienie i ilość wody w Mieczewie ma przepompownia w Świątnikach tj. ilość wody w zbiornikach retencyjnych + wydajność pomp + przekrój wodociągu od Świątnik do Mieczewa.

 

Należy także wspomnieć, że w związku z problemami z wodą, które występują od lat w Mieczewie postanowiono wymienić istniejący zespół pomp na 2x mocniejszy tj. 2x wydajniejszy. Czy to przyniesie ulgę mieszkańcom odkręcającym z nadzieją krany w dni upalne - wkrótce się przekonamy.