VI Festiwal Win w Mieczewie

VI Festiwal Win w Mieczewie, połączony z konkursem winiarskim o złoty medal portalu mieczewo.com właśnie przeszedł do historii. Odbył się w sobotę, 12 listopada 2016r. w naszej świetlicy. Przybyli na niego mieszkańcy Mieczewa, którzy na wcześniejszych edycjach konkursu już bywali oraz kilka osób, które zaszczyciły nas po raz pierwszy.

W konkursie wzięło udział czterech wystawców, którzy przygotowali łącznie 10 pięciolitrowych „próbek”, podlegających ocenie. Podobnie jak w zeszłym roku odrębnie były oceniane wina białe i czerwone, a sama degustacja została wzbogacona kilkunastoma gatunkami serów i wędlin, przepyszną sałatką Bogusi i słonymi przekąskami.

W tej edycji pojawiła się całkowita nowość w zakresie sposobu oceniania. Zrezygnowaliśmy z komisji sędziowskiej, a ocenę powierzyliśmy wszystkim uczestnikom festiwalu oraz samym wytwórcom. Każdy uczestnik otrzymał po dwa guziki ( z rozróżnieniem na damskie i męskie), każdy też musiał wybrać tylko jedno, najlepsze wino białe oraz czerwone, wrzucając swoje guziki do ponumerowanych kubeczków, których numery odpowiadały numerom na konkursowych trunkach. W ten sposób, w tempie ekspresowym uzyskano końcowy wynik i wyłoniono laureatów ( obyło się bez żmudnego i długotrwałego sumowania i dzielenia mnóstwa arkuszy z rubrykami ), a przy okazji dowiedzieliśmy się jak głosowały kobiety, a jak mężczyźni.

Zwycięzcami tegorocznego konkursu zostali :

  • w kategorii  win białych  -  Romek  - 17 pkt.  pigwa + jabłko, rocznik 2014 ( 11 kobiet,  6 mężczyzn  )
  • w kategorii  win czerwonych  -  Krzysztof - 18 pkt.  winogrona,  rocznik 2016  ( 11 kobiet,  7 mężczyzn  )            

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu przechodnich pucharów odbyła się krótka dyskusja na temat gustów smakowych, która zaowocowała kolejną propozycją zmiany w regulaminie konkursu. Jak się okazało wśród uczestników są zagorzali zwolennicy tylko słodkich lub tylko wytrawnych win.                                      Tak więc, by w przyszłym roku uzyskać jeszcze bardziej sprawiedliwy wynik, być może zostanie wprowadzony inny podział : na wina słodkie i wytrawne.

Podczas festiwalu zgromadzonym przedstawiono w formie prezentacji multimedialnej, doskonale przygotowanej przez Grzegorza, podsumowanie działalności i osiągnięć naszej sekcji sportowej petanque. Można było się z niej dowiedzieć w jak licznych turniejach polskich i międzynarodowych  wziął udział nasz klub – Mieczewski Hufiec Miotający. Podano także zajmowane miejsca, a przede wszystkim można było obejrzeć zdjęcia, powspominać i przeżyć te emocje turniejowe jeszcze raz. Następnie prezes Stowarzyszenia wręczył wszystkim zawodnikom dyplomy – podziękowania za osiągnięte wyniki i  zaangażowanie w działalność sportową w I sezonie rozgrywek naszego klubu.

Po części oficjalnej nadszedł czas na wspólne biesiadowanie i rozmowy, które jak zwykle przebiegały w miłej i swobodnej atmosferze, okraszonej sporą ilością trunków przygotowanych przez naszych winiarzy.