Ryczka, tytka i wymborek, czyli Konkurs Gwary Poznańskiej

27 października w jesiennej oprawie  w Szkole Podstawowej im. Prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego odbył się I Gminny Konkurs Gwary Poznańskiej „W antrejce na ryczce”, na który przybyli uczniowie szkół z terenu gminy Mosina.

Zakładamy, że co roku konkurs będzie przybierał inną formę. W tegorocznej edycji zadaniem uczestników było recytowanie wierszy napisanych gwarą poznańską.  Celem konkursu jest przede wszystkim popularyzowanie gwary oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich talentów.

W pracach komisji konkursowej wzięli udział : pani Małgorzata Kaptur –przewodnicząca  Rady Gminy, pan Andrzej Kasprzyk – przedstawiciel Mosińskiego Ośrodka Kultury, pani Małgorzata Kubiaczyk – przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Rogalinie, pan Gabriel Roszak – poeta  piszący wiersze w gwarze poznańskiej  oraz wybrani drogą losową nauczyciele z innych szkół, byli to pani Dorota Konik – SP Rogalinek oraz pani Barbara Siwczak – SP 2 Mosina.

Przed występem wszyscy recytatorzy udali się na gimnastykę buzi i języka, którą prowadziła pani Renata Leśniczak – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Rogalinie. Ćwiczenia miały na celu pozbycie się stresu oraz rozgrzanie narządów mowy. Tak przygotowani uczniowie ruszyli w szranki konkursu.

Na scenie zaprezentowało się 12 uczestników Po wysłuchaniu recytacji i burzliwej naradzie Jury postanowiło przyznać następujące miejsca:

  • I miejsce – Wiktoria Konowałów – SP  Czapury;
  • II miejsce – Stefan Sławiński – SP  Rogalin;
  • III miejsce – Marta Kunaj – SP nr 2 Mosina;

Wyróżnienia przyznano:

  • Emilii Relewicz – SP  Czapury;
  • Łukaszowi Szczereckiemu - SP Daszewice.

Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez gminę Mosina oraz Radę Rodziców Szkoły Podstawowej im . Prezydenta RP E. Raczyńskiego w Rogalinie.

Poziom prezentacji wierszy był wysoki, dlatego tym bardziej gratulujemy zwycięzcom. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe. Osobne podziękowania otrzymali również nauczyciele, przygotowujący uczniów do konkursu.

Dziękujemy Jurorom, wszystkim uczestnikom oraz  ich opiekunom za przybycie i wspaniałą atmosferę! Zapraszamy na kolejną edycję już za rok!