Jak poradzić sobie z upałem

 • Generalna zasada podczas upałów to:  odpoczywaj, odpoczywaj, odpoczywaj. A jeśli nie możesz oddać się tej miłej czynności, to przynajmniej odpuść sobie wysiłek fizyczny.
 •  Jeśli masz do wyboru piętrowe łóżko lub podłogę, wybierz podłogę. Chłodne powietrze jest cięższe i idzie dołem. Ciepłe jest lżejsze, więc idzie górą.
 • W nagrzanym pomieszczeniu porozstawiaj naczynia o dużej powierzchni wypełnione wodą. Parowanie schładza powietrze.
 • Często bierz chłodną kąpiel lub prysznic, by schłodzić organizm.
 • Jedz chłodne, lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew)
 • Zasłoń okna w mieszkaniu, szczególnie te wystawione na działanie słońca. Otwieraj okna i żaluzje nocą, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa, jeśli jest to bezpieczne. Jeśli mieszkanie jest klimatyzowane, drzwi i okna należy zamykać.Wentylatory elektryczne mogą dawać pewną ulgę, jednak, jeśli temperatura zewnętrzna przekracza 35 °C, wentylator nie jest w stanie zapobiec chorobom wywołanym działaniem upału.
 • Upały najbardziej szkodzą osobom starszym, chorym oraz dzieciom. Ich organizmy nie radzą sobie  z utrzymaniem prawidłowej temperatury. Jeśli więc poczujesz takie objawy jak: zawroty głowy, gorączka, osłabienie, czy bóle mięśni zostań w domu (szczególnie w godz. 11-15) pozamykaj okna, weź letni prysznic, popijaj chłodne napoje. 
 • Jeśli musisz koniecznie wyjść z domu staraj się zrobić to do godz. 11 lub po 15. Koniecznie załóż nakrycie głowy i jasne, przewiewne ubranie.
 • Najgorzej upały odbierają osoby, które biorą środki moczopędne, ale też niektóre zioła, które bywają składnikami lekarstw na odchudzanie. To m.in. wyciągi z brzozy, mniszka lekarskiego, pokrzywy,  skrzypu polnego. Lekarstwa te dodatkowo stwarzają ryzyko odwodnienia. Warto więc  dodatkowo przyjmować preparaty zawierające sole mineralne, ale tylko za zgodą lekarza.
 • Podczas upałów mogą puchnąć nogi, bowiem ciepło nasila problemy z krążeniem. Najbardziej odczuwają to kobiety w ciąży i osoby mające żylaki. Jeśli zauważysz u siebie opuchliznę, ciężkość nóg, bóle połóż się z nogami uniesionymi do góry. Staraj się w ogóle unikać zbyt długiego stania i siedzenia. Stosuj żele z wyciągiem z kasztanowca.
 • Pij w upał co najmniej 2-3 litry wody, słabej herbaty lub soków owocowych. Te ostatnie są najbardziej pożyteczne, bo zawierają elektrolity. Warty polecenia jest też sok pomidorowy. Zawiera duże ilości potasu, który w czasie upałów wypłukuje się z organizmu. W czasie upałów zrezygnuj z alkoholu (może spowodować nagłe obniżenie ciśnienia, co skutkuje omdleniami i zasłabnięciem) i napojów z kofeiną (coli, kawy). Napój nie może być lodowaty, najlepiej wypijać płyny o temperaturze pokojowej. Jedz sałatki, warzywa i owoce. 
 • Nie zapominaj o zwierzętach. Latem nie pozostawiaj psa w samochodzie. Auto nagrzewa się błyskawicznie, już w ciągu kilku minut może osiągnąć temperaturę znacznie wyższą od temperatury powietrza. Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, które podczas upałów nie są wystarczające aby ochłodzić organizm zwierzęcia, dlatego psy chłodzą się poprzez ziajanie. Ale podczas upałów nie są w stanie robić tego skutecznie. No i nie zapomnij, że i one potrzebują więcej wody!
 • W przypadku bolesnych skurczy mięśniowych, zwykle mięśni nóg, ramion lub brzucha, występujących często po długotrwałym wysiłku fizycznym podczas upału, bezzwłocznie odpocznij w chłodnym miejscu pijąc jednocześnie doustne gotowe nawadniające płyny glukozo-elektrolitowe. Jeśli związane z przegrzaniem organizmu kurcze nie ustępują przez dłużej niż godzinę, konieczne staje się skorzystanie z opieki medycznej.
 • Jeśli któryś z członków twej rodziny lub osoba, którą się zajmujesz ma skórę gorącą i suchą, majaczy, ma drgawki oraz/lub traci przytomność, niezwłocznie wezwij lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia, należy przenieść dotkniętą osobę na chłodne miejsce układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów; zdjąć z niej ubranie i rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała przez ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach, nieprzerwane wachlowanie i spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C; oraz mierzyć temperaturę ciała. Nie podawać aspiryny ani paracetamolu; osobę która straciła przytomność należy ułożyć na boku. Tel. alarmowe 112 lub 999.