Aquanet nie gra w golfa

Aquanet S.A. negatywnie opiniuje pole golfowe

Kontynuując temat dotyczący pomysłu pola golfowego na łęgach rogalińskich zwróciliśmy się do Aquanetu z prośbą o przedstawienie ich stanowiska w tym temacie.
W odpowiedzi  otrzymaliśmy treść pisma, które zostało skierowane do gminy w grudniu 2009 roku.

 

Dotyczy: Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Mosina

Aquanet S.A. negatywnie opiniuje proponowane w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Mosina dopuszczenie lokalizacji pola golfowego w rejonie Sowiniek.

Planowany teren D2 UZ1 w całości znajduje się w strefie ochrony pośredniej i graniczy (przez drogę Mosina – Krajkowo) ze strefą ochrony bezpośredniej ujęcia Mosina – Krajkowo.

Tereny wodonośne ujęcia wody pomiędzy Mosiną a Krajkowem posiadają unikatowy charakter dla naszego rejonu, ze względu na brak innych możliwości pozyskiwania wód dla potrzeb aglomeracji poznańskiej. Unikatowość terenu wodonośnego polega na zaistnieniu szczególnych warunków hydrogeologicznych w wyniku m.in.:

występowania korzystnych warunków hydrogeochemicznych w stosunku do innych odcinków pradolin,

nałożenia się dwóch regionalnych struktur hydrogeologicznych , które są głównymi zbiornikami wód podziemnych – Kopalna Dolina Wielkopolska i Pradolina Warszawsko Berlińska.

Jednocześnie tereny te zachowały charakter terenów zbliżonych do naturalnych, o małym stopniu zanieczyszczenia antropogenicznego zarówno powierzchni jak i wód podziemnych.

Wobec powyższego, z punktu widzenia ochrony jakości ujmowanych wód, należy z wyjątkową ostrożnością podejść do wszelakich działań, które mogłyby w przyszłości wpłynąć na pogorszenie aktualnego stanu jakościowego pozyskiwanych wód.

Uzasadnienie

Zgodnie z Art. 51 Prawa Wodnego, mocą Rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego nr 51/01 z dnia 14 grudnia 2001r. w celu zapewnienia odpowiedniej jakości wody ujmowanej do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia oraz zaopatrzenia zakładów wymagających wody wysokiej jakości, a także ze względu na ochronę zasobów wodnych została ustanowiona strefa ochronna w postaci terenu ochrony bezpośredniej i pośredniej ujęcia wody Mosina –Krajkowo. Rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego, ustanawiające strefę ochronną ujęcia Mosina – Krajkowo, zawiera zakazy, nakazy i ograniczenia dotyczące terenów strefy ochronnej. Tereny te wymagają szczególnej ochrony w celu zagwarantowania odbiorcom wody o jakości zgodnej z wymogami prawa.

Na terenach ochrony pośredniej może być zabronione lub ograniczone wykonywanie czynności, które mogą spowodować zmniejszenie przydatności ujmowanej wody, spowodowane stosowaniem nawozów oraz środków ochrony, urządzaniem parkingów i obozowisk. Obszary ochronne zbiorników wód stanowią tereny, na których obowiązują zakazy, nakazy oraz ograniczenia w zakresie użytkowania gruntów w celu ochrony zasobów tych wód przed degradacją. Mocą Art. 54 Prawa wodnego przy ustanowieniu strefy ochronnej dla m. Poznania w rejonie Mosina- Krajkowo w paragrafie 3 uszczegółowiono zakazy w zakresie użytkowania gruntów. Zabroniono stosowania środków ochrony roślin i środków chemicznych wyłączonych przez inne przepisy. Zabroniono urządzania parkingów powyżej 20 miejsc postojowych i obozowisk poza miejscowościami. Zabroniono także wznoszenia urządzeń i wykonywania robót lub czynności, które mogą zmniejszyć przydatność wody lub wydajność ujęcia. Przestrzeganie zakazów obowiązuje organy administracji państwowej, jednostki organizacyjne, przedsiębiorców oraz osoby fizyczne i prawne.

W celu utrzymania pola golfowego w dobrym stanie, umożliwiającym prowadzenie gry, niezbędne będzie intensywne nawożenie, poprzez stosowanie środków ochrony roślin, w tym herbicydów. Elementem stałej pielęgnacji będzie stosowanie nawozów oraz środków ochrony roślin.

Zwrócić należy uwagę, że pod dużą częścią obszaru projektowanego pola golfowego znajduje się okno hydrogeologiczne, które w przypadku zaistnienia pola golfowego i jego eksploatacji (intensywne nawożenie) umożliwi dopływ zanieczyszczeń do ujęcia wody, w tym środków ochrony roślin.

Bardzo dobrze ilustruje to poniżej przedstawiony przekrój hydrogeologiczny (zał. nr 1).

 

Przekrój hydrogeologiczny przez teren D2 UZ1

Reasumując:

AQUANET S.A. jako firma pełniąca służebną rolę wobec społeczności Aglomeracji Poznańskiej, między innymi w zakresie dostawy wody wszystkim odbiorcom w odpowiedniej ilości i jakości, zgodnej z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29.03.2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, mając na względzie obowiązujące zakazy na terenie strefy ochronnej oraz uwarunkowania, które spowodują dopływ zanieczyszczeń (głównie środków ochrony roślin) nie wyraża zgody na dopuszczenie lokalizacji pola golfowego w proponowanej lokalizacji, w bliskim sąsiedztwie bariery tarasowej, wchodzącej w skład ujęcia Mosina – Krajkowo. Dotyczy to również innych podobnych inwestycji.

Biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrogeologiczne omawianego terenu oraz przewidywany sposób pielęgnacji pola golfowego uważamy, że planowana lokalizacja może doprowadzić do drastycznego pogorszenia jakości dopływających do ujęcia wód a także spowodować problemy z ich uzdatnianiem.

Mając na uwadze wagę problemu zamierzamy zlecić specjalistom z zakresu hydrogeologii opinię na temat potencjalnego wpływu planowanego zagospodarowania na ujęcie wody.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 18.07.2001r. Prawo wodne /Dz. U. z 2005r. Nr 239, poz. 2019, tekst jednolity, z późn. zm./,
  2. Rozporządzeniem Wojewody Wielkopolskiego nr 51/01 z dnia 14 grudnia 2001r. w sprawie ustanowienia strefy ochronnej dla m. Poznania w rejonie Mosina-Krajkowo /Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego Nr 163 z dnia 28 grudnia 2001r./,
  3. Ustawa z dn. 07.06.2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków /Dz. U. z 2006r. Nr 123, poz. 858, tekst jednolity, z późn. zm./
  4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29.03.2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi /Dz..U. Nr 61, poz.417/

AQUANET