Jak przycinać lipy?

Lipy w Mieczewie przy ulicy Szerokiej rosną od dawna. Wielu z mieszkańców pamięta jak je sami sadzili. Drzewa jak większość roślin znajdujących się na terenie zabudowanym wymagają pielęgnacji. Pytanie kto powinien się tym zajmować i w jaki sposób ta pielęgnacja powinna być przeprowadzana.

Dbania o kontrolowany wzrost tych drzew jest ważny ze względu na znajdujące się w ich pobliżu linie energetyczne.

Od wielu lat przycinaniem drzew rosnących przy ulicy Szerokiej zajmują się sami mieszkańcy. Czy robią to w sposób właściwy - nie mnie oceniać. Nie mniej co roku drzewa latem bujnie szumią zielenią swych liści czyli można wnioskować, że im to nie szkodzi.

Władze naszej gminy mają odmienne zdanie w tym temacie:

Odpowiedź na zgłoszenia mieszkańca z dnia 14 sierpnia 2013

Kolejna wiosna, kolejne przycinanie. Niestety komuś chyba piła się wymknęła z rąk:

Na wskutek kolejnego zgłoszenia do mieszkańców ulicy Szerokiej zapukał listonosz z listami poleconymi (do wszystkich mieszkańców wybranych posesji):

W ten sposób powstała trudna sytuacja. Z jednej strony należy dbać o kontrolowany rozrost rosnących lip. Pytanie kto ma się tym zajmować?

Z drugiej strony drastyczne przycinanie jak na przykładowym zdjęciu jest niedopuszczalne. 

O stanowisko burmistrza w tym temacie zapytał radny Romek Kolankiewicz.

Odpowiedź jaką otrzymał nie napawa optymizmem:

 

 

 • Brawo, niech tylko teraz Gmina Mosina wykona kolejny krok i zatrudni wykwalifikowane osoby i zadba o WŁASNE drzewa! Choć jestem zdecydowanym przeciwnikiem obcinania lip na zapałkę, to z drugiej strony - Gmina KOMPLETNIE o nie nie dba od lat!

  Komentarz ostatnio edytowany około 2 lat(a) temu przez Krzysztof Magdziak
  0 Lubię
 • Ja oczywiście na przycinaniu lip i innych drzew się nie znam, ale skoro Gmina nie robi tego od kilku lat, to ktoś musi to robić. I w związku z tym mam taką propozycję, a właściwie apel do "anonimowego", wielokrotnego donosiciela - zamiast pisać i skarżyć na własną wspólnotę, najlepiej jakby Pan swoją wiedzę nie przelewał tak gorliwie na papier, tylko podzielił się nią i fachowo przyciął lipy, bo jak rozumiem zna się Pan na tym doskonale. Polecam również przejażdżkę do innych wsi, też jest na co popatrzeć.
  To smutne, że takich spraw nie da się załatwić na naszych wspólnych mieczewskich spotkaniach:(

  0 Lubię
 • Gość - Michał

  Tyle lat nikt nie robił o to problemów a tu się jakiś znalazł..Szanowny pan A...chyba powinien sam wziąść sprawy w swoje ręce i zadbać o lipki w Mieczewie :)

  0 Lubię
 • Jeśli obcinanie gałęzi drzew jest wg. burmistrza gm. Mosina "zniszczeniem zieleni publicznej" to czy dobrze rozumiem, że wykaszanie trawy przy posesjach także będzie traktowane w takich kategoriach? Z pisma wynika, że Urząd Gminy zaplanował obcięcie gałęzi na rok 2015 ale środków w budżecie nie było więc tego nie zrobiono, ciekawe zatem na który rok zaplanowano w budżecie koszenie trawy... A teraz w drugą stronę - jeśli wody opadowe z drogi gminnej i rowów znajdujących się na terenie gminnym nie są zagospodarowywane przez Urząd Gminy a "przekierowane" na prywatne posesje i w konsekwencji ich zalewanie to czy nie jest to "niszczenie prywatnego mienia przez Urząd Gminy"?

  0 Lubię
 • Nie podobają mi się lipy zamienione w słupy, ale nie podoba mi się także odpowiedz U.G.
  Przywołany art. 87a wyraźnie wskazuje, że: zapis ochronny nie dotyczy sytuacji, w których cięcie ma na celu utrzymanie sztucznego pokroju drzewa, nadanego mu wcześniej.

  0 Lubię
 • Gość - to ja

  Przynajmniej jeżeli chodzi o arogancję to obecne władze zaczynają dorównywać poprzedniej.

  0 Lubię
 • Matko, a czy to nie można po prostu przycinać, kosić... I szanować...:D się nawzajem;)
  Trzeba DONOSIĆ zamiast podpowiedzieć?
  Trzeba jątrzyć zamiast łączyć?
  Trzeba strzelać w tył głowy ( a przy okazji sobie w kolano...) zamiast "wskazywać drogę"...

  Pomoc zawsze bardziej ceniona od nagany...
  A... Tylko trzeba jeszcze pojąć, że (niezależnie od opcji politycznych) - system się jednak zmienił...

  Uff...
  Teraz się nasłucham... Naczytam... :o:o:o

  0 Lubię
 • Trzeba pamiętać o tym, żeby nie przycinać drzew w pochmurne i deszczowe dni. Deszcz po przycięciu drzew to najgorsze co może być.

  0 Lubię

Skomentuj

Skomentuj jako gość

0
Twoje komentarze mogą być moderowane przez administratora.
warunki użytkowania.