Woda - nadzieja w 500-tce

Problem wody w naszej wsi to temat, którego końca nie widać. Wielokrotnie poruszany na łamach naszego serwisu, teraz ma kolejne wznowienie.

O rekompensatę za ochronę ujęcia wody

  • Przemysław Mieloch Zastępca Burmistrza
  • Kategoria: Gorące tematy
  • Odsłony: 1102

"Zagrożenia dla ujęcia wody w Mosinie" to tytuł konferencji, która odbyła się 18 maja br., a która stała się doskonałą okazją do zaprezentowania na szerokim forum problematyki związanej z czynnikami wpływającymi na ochronę wody. Jednym z istotnych elementów wystąpień była sprawa wyrównania z tytułu kosztów, jakie Gmina Mosina ponosi w związku z funkcjonowaniem na jej terenie strefy ochronnej.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 1102

Droga pyłowa

  • Adminek
  • Kategoria: Gorące tematy
  • Odsłony: 1551

Mieszkańcy Mieczewa od kilku lat borykają się z bardzo poważnym i niebezpiecznym (dla zdrowia) problemem. 

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 1551

Jak przycinać lipy?

  • Adminek
  • Kategoria: Gorące tematy
  • Odsłony: 3110

Lipy w Mieczewie przy ulicy Szerokiej rosną od dawna. Wielu z mieszkańców pamięta jak je sami sadzili. Drzewa jak większość roślin znajdujących się na terenie zabudowanym wymagają pielęgnacji. Pytanie kto powinien się tym zajmować i w jaki sposób ta pielęgnacja powinna być przeprowadzana.

Czytaj więcej Komentarz (8) Odsłony: 3110
Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 5115

Nie będzie "Majątku Rogalin" w Rogalinie?

Spółka z o.o. Majątek Rogalin należy do Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. W 1990 r., trzy lata przed śmiercią, założył ją hr. Edward Raczyński, w okresie 1979-86 prezydent RP na uchodźstwie.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 4376

NIK o Krzesinach

Negatywna ocena kontroli lotniska w Krzesinach

źródło: NIK

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia procedurę wyboru lokalizacji oraz samą lokalizację bazy samolotów F-16 na lotnisku Poznań-Krzesiny. W Ministerstwie Obrony Narodowej, jak i w Dowództwie Sił Powietrznych brakuje dokumentów, które mogłyby potwierdzić przygotowania do wydania decyzji w tej sprawie, w tym przeprowadzenie analizy jej skutków, uwzględniającej nie tylko potrzeby obronne, ale także uwarunkowania prawne, ekonomiczne, ochrony środowiska, zagospodarowania przestrzennego, bezpieczeństwa ludności itd. NIK zwraca uwagę, na rosnącą liczbę roszczeń o wypłatę odszkodowań lub wykup nieruchomości. Obecnie sięgają one blisko 280 mln złotych.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 4462

F16 kontra WIOŚ

Samoloty F-16 latają ponad prawem

Piloci z Krzesin latają gdzie chcą: nad głowami mieszkańców osiedli, poza wyznaczonymi korytarzami. Hałas samolotów wojskowych wyraźnie przekracza dopuszczalne normy. A wkrótce F-16 będzie tutaj jeszcze więcej.

Wyniki kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska są dla wojska miażdżące. Pomiary przeprowadzone w miejscach, w których w ogóle nie powinny pojawić się F-16, wykazały, że piloci regularnie tam latają. I powodują ogromny hałas. W chwili przelotu - dokładnie nad punktem pomiaru - było to 101, 104, a nawet 109 decybeli, co można porównać z pracą młota pneumatycznego albo grą zespołu rockowego. - Gdyby taki poziom utrzymywał się ciągle przez kilkadziesiąt minut, groziłoby to utratą słuchu - mówi Hanna Kończal, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Poznaniu.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 3465

Szkoła w Rogalinie i Rogalinku na sesji

Problem z projektem uchwały założenia szkół w Rogalinie i Rogalinku

28 października 2010 r. o godz. 16.00 odbyła się LXV sesja Rady Miejskiej w Mosinie. W związku z tym, że od pewnego czasu staramy się śledzić losy szkół w Rogalinie i Rogalinku naszą uwagę przykuły dwa punkty, które miały być omawiane na tej sesji:

pkt. 7. Założenie Szkoły Podstawowej w Rogalinie (uchwała).

pkt. 8. Założenie Gimnazjum w Rogalinku (uchwała).

W imieniu gminy projekty dotyczące założenia szkół przedstawiła pani Małgorzata Kasprzyk.

Radny pan Jan Marciniak zwrócił się z wnioskiem o przeredagowanie proponowanych uzasadnień omawianych uchwał ze względu na negatywny charakter zapisów.

 

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 5118