Księgozbiór mieczewski w nowej odsłonie

Kolekcjonowanie książek to pasja, która ma wiele wymiarów. Ludzie kolekcjonuję książki z różnych powodów, ale jednym z głównych jest chęć posiadania rzeczy, które mogą być postrzegane jako przedłużenie nas samych. Książki mogą również symbolizować status i prestiż, a ich posiadanie pozwala podkreślić naszą tożsamość i zainteresowania.

Innym ważnym aspektem jest emocjonalne przywiązanie do książek. Dla wielu osób są one nośnikami wspomnień i emocji. Oddawanie lub pozbywanie się ich może być trudne, ponieważ są związane z określonymi momentami w życiu. To może prowadzić do sentymentalnych odczuć i oporu przed rozstaniem z nimi. Czasami obawiamy się że oddając książki tracimy coś ważnego. Może to wywoływać poczucie straty, nawet jeśli książki są już nieaktualne lub nieprzydatne.

Z drugiej strony uporządkowanie kolekcji książek może być źródłem radości i relaksu. To nie tylko kwestia uporządkowanie przestrzeni życiowej i zapanowania nad ilością posiadanych rzeczy, ale świadoma decyzja o tym co zatrzymać, a której książce podarować drugie życie. Poszukiwanie i zdobywanie kolejnych tytułów do kolekcji może dostarczyć wiele satysfakcji i być formą zabawy.

Porządkowanie kolekcji książkowej wymaga skupienia się na książkach które naprawdę cenimy i podjęcia decyzji oraz działań, które sprawią, że kolekcja będzie bardziej osobista i wyselekcjonowana. Można widzieć w nim symboliczny akt pożegnanie się z przeszłością i otwierania na nowe doświadczenia. W trakcie tego procesu zmiany warto uszanować nostalgię i tęsknotę za książkami, które miały kiedyś znaczenie, a jednocześnie celowo i świadomie przekierowywać uwagę na wartości płynące z tworzenia przestrzeni, która lepiej odzwierciedla nasze aktualne zainteresowania. Rozpoczynając kolekcjonowanie od nowa łatwo odnaleźć źródło ekscytacji i optymizmu, związanych z otwierającymi się w ten sposób możliwościami i potencjalnymi odkryciami.

Pierwszy, i być może najtrudniejszy etap tego przedsięwzięciach, w Mieczewie mamy już za sobą. Najstarsze i nieużywane pozycje książkowe zostały oddane do antykwariatu Tezeusz.pl. Były to woluminy, które przez lata spoczywały na półkach w naszej świetlicy, nie znajdując już swojego miejsca w codziennym życiu. Widok starych tomów, zniszczonych okładek i żółtawych stron wywoływał mieszane uczucia. Teraz wszystkie one są drodze do centrali antykwariatu w Krakowie, gdzie każda pozycja zostanie obejrzana przez specjalistę i zakwalifikowane odpowiednio do obrotu wtórnego lub do recyklingu. Dzięki temu mamy pewność, że pozycje z naszego księgozbioru, które nadal stanowią wartość rynkową i kulturową, zostaną zachowane i będą miały szansę na nowy rozdział swojej historii. Jednocześnie nasza świetlica stała się bardziej uporządkowana, a odzyskana przestrzeń pozwala na wprowadzenie nowych tytułów, które lepiej odzwierciedlają aktualne zainteresowania i potrzeby naszej społeczności. To także nowa szansa na odkrycie autorów i tematów, które wzbogacą nie tylko nasz lokalny księgozbiór, ale też nasze rozmowy i interakcje.Inicjatorzy tego działania mają nadzieję, że widok pustych regałów będzie punktem wyjścia do organizacji wspólnych inicjatyw, takich jak czytelnicze kluby dyskusyjne, wymiany książkowe, czy warsztaty literackie, a przede wszystkim okazją to budowanie więzi i wymiany doświadczeń. Dołożymy starań, aby nowa kolekcja przynosiła świeże perspektywy i otwierała mieszkańców Mieczewa na inne kultury i światopoglądy, sprzyjając tolerancji i zrozumieniu, a jednocześnie dostarczając dobrej rozrywki.Już teraz na półkach odnawianej kolekcji książkowej Mieczewa, z radością prezentujemy pierwszą nowość - „Nim dojrzeją Maliny” autorstwa Eugenii Kuzniecowej (Wydawnictwo Znak, 2023). Ta powieść to debiut prozatorski utalentowanej pisarki, która już teraz jest uznawana za jeden z najważniejszych młodych głosów literatury ukraińskiej. Eugenia Kuzniecowa, z wdziękiem splatając słowa, tworzy opowieść, która przenosi czytelników w intymny świat bohaterek, ich marzeń i dążeń. Jej debiut literacki, został doceniony na arenie międzynarodowej, o czym świadczy wyróżnienie Europejskiej Nagrody Literackiej. „Zanim dojrzeją Maliny” to nie tylko świeży akcent w naszej bibliotece, ale również zaproszenie do dialogu międzykulturowego i refleksji nad współczesnymi wydarzeniami. Książka ta, będąc pomostem między tradycją a nowoczesnością, inspiruje do refleksji nad otaczającym nas światem i jego złożonością, widzianej z perspektywy bohaterek, które jednego leniwego lata, z różnych powodów szukają spokoju w wiejskim, zarośniętym bluszczem domu.

Naszą aspiracją jest również stworzenie interesującej kolekcji książek w językach obcych. Pierwszą pozycją w języku angielskim jaka trafia na mieczewski regał z książkami jest powieść „Mexican Gothic” autorstwa Silvii Moreno-Garcia (Jo Fletcher Books, 2020), w krótkim zdaniu trafnie określoną przez The Guardian jako „It’s Lovecraft meets the Brontës in Latin America”. Akcja „Mexican Gothic” osadzona jest w latach pięćdziesiątych w Meksyku, gdzie tajemniczy dwór High Place, kryje w sobie dawne sekrety i mroczną historię. Główną bohaterką jest dwudziestodwuletnia Noemi Taboada, która na polecenie ojca opuszcza komfortową i rozrywkową stolicę kraju,  wyruszając w podróż do niewielkiej miejscowości,  aby zbadać niejasną sytuację niedawno poślubionej kuzynki Cataliny. Noemi cechuje tylko odwaga i determinacja, ale również inteligencja i zdolność do podważania przestarzałych form władzy i konwencji związanych z rolami płciowymi. To książka idealna dla amatorów klimatu tajemniczych dworów i nieuchwytnego niebezpieczeństwa, dla których lektura w języku angielskim nie stanowi większego problemu.Zachęcamy wszystkich do przyjrzenia się swoim domowym bibliotekom i podzielenia się książkami, który sprawiły wam radość i które chcielibyście polecić innym. Jeśli macie w swoich zbiorach pozycje, które były dla was inspirujące, pouczające, a może po prostu dostarczyły wam przyjemności, to właśnie teraz macie okazję podzielić się tym, aby inni również mogli doświadczyć tych samych emocji.

W najbliższą sobotę, 20 kwietnia, godzinach od 11.00 do 12.00, zapraszamy do przynoszenia książek do księgozbioru mieczewskiego. Szukamy pozycji, które będą wartościowe dla nas wszystkich - książek, które są nie tylko ciekawe, ale także przyjemne w korzystaniu.

Prosimy o przynoszenie książek które są przyzwoitym stanie - tak aby mogły dobrze służyć kolejnym czytelnikom. Szczególnie zależy nam na książkach wydanych ciągu ostatnich 10 lat, które odzwierciedlają współczesne myślenie i są bliskie naszym aktualnym zainteresowaniom. Niech każda książka którą przekażecie, stanie się mostem łączącym ludzi i ich historie. Czekamy na wasze książki z otwartymi ramionami i sercami pełnymi wdzięczności za każdy wkład w naszą wspólną pasją do czytania.

Do zobaczenia w sobotę!