Czy na pewno wiesz jak głaskać psa?

Wielu z nas to miłośnicy zwierząt. Jedni lubią koty inni konie, chomiki, króliki a jeszcze inni kochają psy. Często wydaje nam się, że to jak zajmujemy się naszym pupilem jest na pewno właściwe, bo przecież on to lubi (merda ogonem, cieszy się itd.). Zwierzęta są bezgranicznymi przyjaciółmi - jeżeli komuś zaufają są w stanie wiele znieść. Nawet głaskanie po głowie, którego tak naprawdę nie lubią (przykład na zdjęciu wprowadzającym) traktować będę jako nagrodę.

Jest też druga strona medalu. Od czasu do czasu w mediach głośno jest o pogryzieniach, niebezpiecznych zachowaniach psów o ucieczkach z domu już nie wspominając (na mieczewo.com to już prawie stała rubryka - "poszukujemy zaginionego psa"). Niestety w większości przypadków powyższe problemy wynikają z nieumiejętnego zachowania właściciel psów.

Dlatego uważam, że niezwykle ważnym elementem jest dokształcenie właścicieli psów na temat tego jak należy postępować z czworonożnymi przyjaciółmi, aby stali się partnerami o silnej więzi. Najlepiej etap nauki zacząć w momencie decyzji o posiadaniu psa. Warto się zastanowić nad wyborem rasy, która będzie dla nas odpowiednia. Kolejnym krokiem jest odbycie tzw. kursu podstawowego, którego zakres może wyglądać tak: 

  • budowanie więzi i relacji
  • podstawy kynologii (świadomość funkcjonowania psów i interpretacja psich zachowań)
  • nauka zabawy (które zabawy są najlepsze i jak je wprowadzać)
  • elementy posłuszeństwa (przywołanie, chodzenie, siadanie i leżenie na komendę)
  • elementy sprawności (pokonywanie przeszkód)
  • podstawy pracy węchowej

(Jeśli jesteś mieszkańcem Mieczewa to jesteś szczęściarzem - masz taki kurs na miejscu w Mieczewie - zapisy już ruszyły, a start 1 kwietnia - gorąco polecam! - zapisy na kurs podstawowy dla psów tutaj)

Taki kurs to dopiero początek. Przez okres trwania kursu nauczysz się jak pracować z psem, ale efekty uzyskasz poprzez wielomiesięczne powtarzanie określonych zadań. Niektórzy uważają, że po powtórzeniu ćwiczenia 750x będzie ono wystarczająco dobrze działało. Uwierz mi - warto !!!

Jednak jeżeli zależy Ci na tym, aby Twój pies się rozwijał, dobrze bawił i nie nudził, to warto zainteresować się nową dyscypliną sportu, która w Polsce nie dawno się pojawiła - Nose Work

Idea Nose Work powstała na bazie użytkowego wykrywania substancji (np. materiałów wybuchowych czy narkotyków) przez psy służbowe. Amerykanin Ron Gaunt przeniósł ją na grunt codzienny, chcąc zapewnić stymulację umysłową wszystkich psów, nie tylko tych specjalistycznych. Nose Work polega na wykrywaniu przez psy ukrytych próbek zapachowych w pomieszczeniach, na zewnątrz, w pojemnikach oraz na pojazdach. Dyscyplina ta pozwala wykorzystać psom naturalne instynkty zapewniając przy tym doskonałą zabawę zgodnie z zasadą “zmęczony pies to szczęśliwy pies”. Więcej o Nose Work i kursach można dowiedzieć się tutaj >>

Warto poświęcić czas swojemu psu, aby Wasze relacje pozwalały Wam prawidłowo funkcjonować i czerpać radość ze wspólnych wyjazdów na wakacje czy wycieczki do miasta.

  • Brak komentarzy