Wspomnienie

Wisława Szymborska (Autor zdjęcia: Mariusz Kubik)Wisława Szymborska, jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku, nie żyje.
Miała 88 lat.

 O tym, że Maria Wisława Anna  Szymborska urodziła się 02.lipca 1923 w nieodległym Prowencie bnińskim, obszarze dworskim należącym do Bnina, wie każdy kto choć iskrę lokalnego patriotyzmu posiada. O tym, że Prowent, to część Bnina, a nie Kórnika, to też wie każdy ( no może z wyjątkiem kilku dziennikarzy, którzy w ostatnich dniach wypowiadali się w telewizji) To, że  laureatka noblowskiej nagrody była drugą córką Wincentego Szymborskiego-Korwina, zarządcy dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego, i Anny Marii z domu Karp-Rottermund,  to też wiedza powszechnie znana. Ale, że istnieje związek tej wielkiej, polskiej poetki z Mleczewem, to już nie każdy wie. Otóż, Wisława Szymborska ochrzczona została w nieistniejącym już kościele w Bninie pod wezwaniem Świętego Wojciecha, który stał niedaleko bnińskiego cmentarza, a który niestety nie przetrwał wojennej zawieruchy. Chrzest odbył się 2 września 1923 roku, a chrzestnymi byli Julia Zalewska z Kórnika i Franciszek Zieliński z Radzewic. Tu właśnie dochodzimy do owego związku z Mieczewem, albowiem Franciszek Zieliński miał syna Kazimierza, a tenże córkę Mariolę. Tak, to właśnie Pani Mariola Sznura zd. Zielińska, mieszkanka Mieczewa jest wnuczką  ojca chrzestnego Wisławy Szymborskiej.

***

Requiem, aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. In memoria aeterna erit iustus: ab auditione mala non timebit.