Internet jak nóż

Dzieci w sieci

Internet daje mnóstwo możliwości. Wielu ludzi nie wyobraża już sobie życia bez sieci. Tym, czym dla starszego pokolenia była telewizja i radio, to tym samym staje się obecnie dla młodych ludzi Internet.

Nieograniczone źródło informacji, encyklopedie, materiały multimedialne, z tego wszystkiego można korzystać bez potrzeby wychodzenia z domu, wystarczy kilka kliknięć myszką. Jednak sieć to nie tylko bierne korzystanie z bogactwa bardzo różnorodnej treści, ale to także, a dla niektórych przede wszystkim, szerokie możliwości kontaktu z całym światem. Istnieje wiele sposobów wymiany informacji, chaty, fora, komunikatory, a nawet przekazy z dźwiękiem i wideo. Jednak taka obfitość treści niesie też pewne zagrożenia. Z powodu gąszczu informacji obecnych w sieci, oraz błyskawicznego rozrostu, niemożliwym staje się kontrola treści. W Internecie można znaleźć zarówno przydatne materiały edukacyjne, programy językowe, a chwilę później możemy się natknąć na treści pornograficzne. Internet to „zrealizowana utopia”, gdzie przede wszystkim istotna jest swoboda wypowiedzi i prawie wszystko wolno.

Dlatego też w obawie o najmłodszych Fundacja Dzieci Niczyje od 2003 roku zajmuje się problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Najmłodsi korzystający z dobrodziejstwa Internetu nie są świadomi, jakie czyhają na nich niebezpieczeństwa. Sieć zapewnia względną anonimowość, i nigdy do końca nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie komputera. Możliwości takie mogą wykorzystywać pedofile, którzy potrafią nawiązać wirtualną znajomość z dzieckiem, a często także próbują doprowadzić do spotkania w realnym świecie. Dlatego też rodzicie i opiekunowie powinni być świadomi niebezpieczeństw, jakie niesie niekontrolowane korzystanie z Internetu przez najmłodszych. Należy przestrzec dzieci przed nawiązywaniem kontaktów z obcymi. Zawsze musimy być czujni, powinniśmy nauczyć się rozmawiać z dziećmi o ich nowych znajomościach.

Internet bywa groźny, jednak nie można popadać w panikę, tylko trzeba nauczyć nasze pociechy jak z niego umiejętnie i bezpiecznie korzystać. Sieć można porównać do noża, który gdy źle z niego korzystamy, może skaleczyć.


Warto zajrzeć: Dziecko w Sieci

  • Myślę, że wszystko pozostało na swoim miejscu. Wiadomo - więcej korzystamy z netu, ale nadal oglądamy seriale. Popatrzcie nawet po ilości opisywanych nowych produkcji -
    serialowy.pl One nie powstają tak sobie, tylko dla ludzi. Inna sprawa, że aktualnie większość serialu może oglądać prawie każdy w TV. Więc faktycznie - liczba telewizorów w społeczeństwie maleje.

    Komentarz ostatnio edytowany około 1 rok temu przez Adminek
    0 Lubię